Aromalampa keramická se srdci č. 61

Keramická aromalampa lesklé světlé béžové a zelené barvy s vyrytými srdci a vyříznutými kolečky a ovály.

490 Kč
Můžeme doručit do:
28.2.2018
Skladem (1 ks)

Aromalampa keramická glazura světle béžové a zelené barvy s vyrytými srdci a vyříznutými kolečky a ovály. Součástí aromalampy je keramický kalíšek na vonné esence.

Jedná se o jedinečnou keramickou aromalampu s vyrytými srdci. Aromalampa je originál, byl vyroben pouze jeden stejný kus! 

Keramická moderní aromalampa s vyrytými srdci byla ručně vyrobena na hrnčířském kruhu a následně pálena tradičními způsoby. Jejím autorem je jihočeský rodák hrnčíř Petr Uhlíř, který založil v lednu 1989 vlastní keramickou dílnu s vlastnoručně postavenou Kasselskou pecí. Od tohoto roku také budoval svou obchodní značku "Keramika z podloubí", která sídlí taktéž jako FRANCE & WOOD v ul. Krajinská 22 v Českých Budějovicích. Keramika z podloubí za celou dobu působení získala také mnoho prestižních ocenění v oblasti výroby kvalitních a tradičních výrobků.

Fotografie keramické aromalampy se srdci jsou autentické. *1 

Rozměry aromalampy:

 • výška = 114 mm 
 • vnější průměr = 84 mm
 • vnitřní průměr = 76 mm
 • průměr včetně ucha = 105 mm
 • průměr koleček = cca 1 - 4 mm
 • výška oválů = cca 15 - 20 mm
 • šířka oválů = cca 6 mm
 • průměr dna = 102 mm
 • průměr vnější kalíšku = 100 mm
 • průměr vnitřní kalíšku = 80 mm
 • průměr dna kalíšku = 40 mm
 • výška kalíšku = 49 mm

*1 Výrobek se však může lišit odstínem barev, díky světelné kompozici při fotografování, mírné úpravě fotografií či kalibrací monitoru.

 

Nezapomeňte minimálně na povinné bezpečnostní pokyny dle ČSN ISO 14594:

Hořící svíčku nikdy nenechávejte bez dozoru. Hořící svíčku umístěte mimo dosah dětí a domácích zvířat. Mezi hořícími svíčkami vždy ponechte nejméně XX cm, kde XX odpovídá pěti násobku průměru svíčky. Hořící svíčku nenechávejte na nebo v blízkosti předmětů, které se mohou snadno vznítit...

Vice informací o bezpečnostním označení svíček - zde - 

Kód Kód: 1983
Kategorie: Keramické aromalampy
Jméno výrobce: Keramika z podloubí - Petr Uhlíř
Hmotnost: 0.365 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

logo_keramika_z_podloubi_petr_uhlir_3

Keramika z podloubí - Petr Uhlíř

Kamenina pálená ohněm

Pro naši výrobu kameniny *1 a šamotu *2 pálené ohněm v kaselské peci *3 používáme hmoty, které si mícháme sami. To je od šamotu, který je skládán za topeniště (tep. výp. 1350 °C) přes kameninu (1250 °C) po keramiku *4 (1160 °C) pálenou na konci pece u komína.

Začátky kameninové výroby

Začátky naší kameninové výroby pocházejí z Klikova, kde se tímto druhem výroby živilo velké množství řemeslníků – hrnčířů již na přelomu 19. – 20. století.

Příprava na pálení v peci

Zboží se skládá převážně do sloupů na sebe v suchém stavu, takže hrany hrnců a dalšího zboží musí být bez glazury, aby se při výpalu neslepily. Pálení v peci na dřevo je náročné na čas a cit pro pecaře. Dřevo musí být dostatečně vysušené a drobné. Doba výpalu trvá 24 hodin.

Postup výpalu

Nejprve se pec a zboží suší den před výpalem. Samotný výpal začínáme v 6:00 hodin ráno zapálením ohně a (postupným) pomalým přikládáním vysušeného dřeva do dvou topenišť, jenž jsou v čele pece. Teplota musí stoupat pozvolna pomalu, aby voda výrobky neroztrhla. Po 18:00 hodině musí nastoupit až 4 paliči, neboť teplota je již 900 – 1000 °C a musí se do pece intenzivně přikládat. V průběhu noci musíme zvednout teplotu na 1200 °C a dále k ranním hodinám až na 1350 °C. Po dosažení teploty se musí udržet výdrž alespoň 1 hodinu a pak se přikládací otvory i popelníky zazdí a zamažou hlínou, aby byl zamezen přístup vzduchu do pece. Také při zazdívání se uzavře komín.

Konečný výrobek

Pec se nechá temperovat až do vychladnutí, což trvá 2 – 3 týdny. Poté se odbourá vstup a vykoukne na vás úžasné zboží, které dostalo kouzlo ohně a má v sobě ducha svých „stvořitelů“. Jeho jedinečností je právě kontakt s ohněm, který je znatelný na zboží zpředu, v podobě ožehů v místě, kde se oheň o výrobek rozrazil. 

Fotogalerie č. 1: Kasselská pec vlastnoručně postavená Petrem Uhlířem

Zdroj textu a fotogalerie Kasselské pece: Leták 1/3 A4 mistra hrnčíře Petra Ulíře, ke stažení zde

Slovník pojmů:

*1 Kamenina: Směs materiálů pro výrobu užitkového zboží, který je také vhodný i pro venkovní využití. Obsahuje více složek než samotná keramika a proto je pevnější, trvanlivější a s malou nasákavostí. Hmota se skládá z několika druhů jílů (více než 2), kde se přidává navíc kaolín, tativa, ostřiva, případně barvící kysličníky). Takováto hmota se velice obtížně zpracovává na hrnčířském kruhu.

*2 Šamot: Hmota sloužící pro vyzdívky pecí a kamen s vysokou žáruvzdorností.

*3 Kaselská pec neboli Kasselská pec, Kaselka: Jedná se o zcela unikátní pec na dřevo s pomalým postupným navyšováním teploty uvnitř pece. Žár se následně rozvádí po celé šíři a výšce pece. Jedná se o velice časově i finančně nákladné vypalování šamotu, kameniny a keramiky. 

*4 Keramika: Směs materiálů pro výrobu užitkového zboží. Hmota se skládá z jednoho nebo maximálně dvou jílů s vhodným ostřivem.

 

Keramika z podloubí - Petr Uhlíř v roce 2014 získala ocenění:

Český Goodwill v kategorii TRADICE 3. místo

cesky_goodwill_2014_keramika_z_podloubi_petr_uhlir

Obrázek č. 1: Společná fotografie oceněných Český Goodwill 2014, 15.10.2014 Národní technické muzeum (Autor: Dimír Šťastný / Deník)  

 

Pro bližší informace o tomto krásném 3. místě v kategorii TRADICE v Českém Goodwillu:

- odkaz naleznete zde -