E-shop je v rekonstrukci. V aktuální chvíli nepřijímáme objednávky. Děkujeme za pochopení.

Keramika z podloubí - Petr Uhlíř

logo_keramika_z_podloubi_petr_uhlir_3

Keramika z podloubí - Petr Uhlíř

Kamenina pálená ohněm

Pro naši výrobu kameniny *1 a šamotu *2 pálené ohněm v kaselské peci *3 používáme hmoty, které si mícháme sami. To je od šamotu, který je skládán za topeniště (tep. výp. 1350 °C) přes kameninu (1250 °C) po keramiku *4 (1160 °C) pálenou na konci pece u komína.

Začátky kameninové výroby

Začátky naší kameninové výroby pocházejí z Klikova, kde se tímto druhem výroby živilo velké množství řemeslníků – hrnčířů již na přelomu 19. – 20. století.

Příprava na pálení v peci

Zboží se skládá převážně do sloupů na sebe v suchém stavu, takže hrany hrnců a dalšího zboží musí být bez glazury, aby se při výpalu neslepily. Pálení v peci na dřevo je náročné na čas a cit pro pecaře. Dřevo musí být dostatečně vysušené a drobné. Doba výpalu trvá 24 hodin.

Postup výpalu

Nejprve se pec a zboží suší den před výpalem. Samotný výpal začínáme v 6:00 hodin ráno zapálením ohně a (postupným) pomalým přikládáním vysušeného dřeva do dvou topenišť, jenž jsou v čele pece. Teplota musí stoupat pozvolna pomalu, aby voda výrobky neroztrhla. Po 18:00 hodině musí nastoupit až 4 paliči, neboť teplota je již 900 – 1000 °C a musí se do pece intenzivně přikládat. V průběhu noci musíme zvednout teplotu na 1200 °C a dále k ranním hodinám až na 1350 °C. Po dosažení teploty se musí udržet výdrž alespoň 1 hodinu a pak se přikládací otvory i popelníky zazdí a zamažou hlínou, aby byl zamezen přístup vzduchu do pece. Také při zazdívání se uzavře komín.

Konečný výrobek

Pec se nechá temperovat až do vychladnutí, což trvá 2 – 3 týdny. Poté se odbourá vstup a vykoukne na vás úžasné zboží, které dostalo kouzlo ohně a má v sobě ducha svých „stvořitelů“. Jeho jedinečností je právě kontakt s ohněm, který je znatelný na zboží zpředu, v podobě ožehů v místě, kde se oheň o výrobek rozrazil. 

Fotogalerie č. 1: Kasselská pec vlastnoručně postavená Petrem Uhlířem

Zdroj textu a fotogalerie Kasselské pece: Leták 1/3 A4 mistra hrnčíře Petra Ulíře, ke stažení zde

Slovník pojmů:

*1 Kamenina: Směs materiálů pro výrobu užitkového zboží, který je také vhodný i pro venkovní využití. Obsahuje více složek než samotná keramika a proto je pevnější, trvanlivější a s malou nasákavostí. Hmota se skládá z několika druhů jílů (více než 2), kde se přidává navíc kaolín, tativa, ostřiva, případně barvící kysličníky). Takováto hmota se velice obtížně zpracovává na hrnčířském kruhu.

*2 Šamot: Hmota sloužící pro vyzdívky pecí a kamen s vysokou žáruvzdorností.

*3 Kaselská pec neboli Kasselská pec, Kaselka: Jedná se o zcela unikátní pec na dřevo s pomalým postupným navyšováním teploty uvnitř pece. Žár se následně rozvádí po celé šíři a výšce pece. Jedná se o velice časově i finančně nákladné vypalování šamotu, kameniny a keramiky. 

*4 Keramika: Směs materiálů pro výrobu užitkového zboží. Hmota se skládá z jednoho nebo maximálně dvou jílů s vhodným ostřivem.

 

Keramika z podloubí - Petr Uhlíř v roce 2014 získala ocenění:

Český Goodwill v kategorii TRADICE 3. místo

cesky_goodwill_2014_keramika_z_podloubi_petr_uhlir

Obrázek č. 1: Společná fotografie oceněných Český Goodwill 2014, 15.10.2014 Národní technické muzeum (Autor: Dimír Šťastný / Deník)  

 

Pro bližší informace o tomto krásném 3. místě v kategorii TRADICE v Českém Goodwillu:

- odkaz naleznete zde -

Žádné produkty od výrobce Keramika z podloubí - Petr Uhlíř nebyly nalezeny....